OS i Ishockey 2018 i Sotji Pyeongchang

                                                                         Gruppspel

 

Grupp A

     

Grupp B

 
15 feb Tjeckien - Korea 2-1   14 feb Slovakien - OAR 3-2
15 feb Schweiz - Kanada 1-5   14 feb USA - Slovenien 2-3
17 feb Kanada - Tjeckien 2-3   16 feb USA - Slovakien 2-1
17 feb Korea - Schweiz 0-8   16 feb OAR - Slovenien 8-2
18 feb Tjeckien - Schweiz 4-1   17 feb OAR - USA 4-0
16 feb Kanada - Korea 4-0   17 feb Slovenien - Slovakien 3-2
             

 

  Tabell Grupp A sp.m v o f ötv ötf mål po    

Tabell Grupp B

sp.m v o f ötv ötf mål po
1 Tjeckien 3 2 0 0 1 0 9-4 8   1 OAR 3 2 0 1 0 0 15-5 6
2 Kanada 3 2 0 0 0 1 11-4 7   2 Slovenien 3 0 0 1 2 0 8-12 4
3 Schweiz 3 1 0 2 0 0 10-9 3   3 USA 3 1 0 1 0 1 4-8 4
4 Korea 3 0 0 3 0 0 1-14 0   4 Slovakien 3 1 0 1 0 1 6-7 4
                                         

 

 

Grupp C

     

Play-Off kvalificering

 
15 feb Finland - Tyskland 5-2   20 feb USA - Slovakien 5-1
15 feb Norge - Sverige 0-4   20 feb Slovenien - Norge 1-2
16 feb Finland - Norge 5-1   20 feb Finland - Korea 5-2
16 feb Sverige - Tyskland 1-0   20 feb Schweiz - Tyskland 1-2
18 feb Tyskland - Norge 2-1        
18 feb Sverige - Finland 3-1        
             

 

  Tabell Grupp C sp.m v o f ötv ötf mål po  
1 Sverige 3 3 0 0 0 0 8-1 9  
2 Finland 3 2 0 1 0 0 11-6 6  
3 Tyskland 3 0 0 2 1 0 4-7 2  
4 Norge 3 0 0 2 0 1 2-11 1  
                     

                                                           Gruppspelsmatcherna i OS 2014

                                                                        Grupp A

1 omg

Tjeckien - Korea

2-1 (2-1, 0-0, 0-0) Publik:

Domare:

15 feb Tjeckien: Korea. 6,025 Mark Lemelin, Linus Öhlund
2018 1-1 Jan Kovar 12' (PP) 0-1 Minho Cho 8'    
  2-1 Michael Repik 17' (SH)   Skott:

utvisningar:

      40-18 Tje: 8 min
        Kor: 6 min
         
         
1 omg

Schweiz - Kanada

1-5 (0-2, 0-2, 1-1) Publik:

Domare:

15 feb Schweiz: Kanada: 2,802

Antonin Jerabek, Konstantin Olenin

2018 1-4 Simon Moser 48' (PP) 0-1 Rene Bourque 3'    
    0-2 Maxim Noreau 8' (PP) Skott:

utvisningar:

    0-3 Rene Bourque 25' (PP) 29-28 Sch; 6 min
    0-4 Wojtek Wolski 26'   Kan: 6 min
    1-5 Wojtek Wolski 55' (ENG)    
         
         
2 omg

 Kanada - Tjeckien

2-3 (2-1, 0-1, 0-0, 0-0, 0-1) Publik:

Domare:

17 feb Kanada: Tjeckien: 6,731

Roman Gofman, Anssi Salonen

2018 1-0 Mason Raymond 2' (PP) 1-1 Dominik Kubalik 7'    
  2-1 Rene Bourque 14' (PP) 2-2 Michal Jordan 21' Skott:

utvisningar:

    2-3 Jan Kovar 65' (avg. straff) 33-21 Kan: 6 min
        Tje: 10 min
         
         
2 omg

Korea - Schweiz

0-8 (0-1, 0-2, 0-5) Publik:

Domare:

17 feb   Schweiz: 6,568 Jan Hribik, Aleksi Rantala
2018   0-1 Denis Hollenstein 11'    
    0-2 Felicien du Bois 28' Skott:

utvisningar:

    0-3 Pius Suter 36' 25-34 Korea: 8 min
    0-4 Thomas Rufenacht 44'   Sch: 10 min
    0-5 Pius Suter 46'    
    0-7 Pius Suter 52'    
    0-8 Enzo Corvi 56'    
         
         
3 omg

Tjeckien - Schweiz

4-1 (1-1, 0-0, 3-0) Publik:

Domare:

18 feb Tjeckien: Schweiz: 6,137 Brett Iverson, Konstantin Olenin
2018 1-0 Michal Repik 8' (PP) 1-1 Thomas Rufenacht 15'    
  2-1 Dominik Kubalik 44'   Skott:

utvisningar:

  3-1 Roman Cervenka 69' (ENG)   28-29 Tje: 10 min
  4-1 Michal Repik 60'     Sch: 2 min
         
         
         
         

 

                                                                          Grupp B

1 omg

Slovakien - OAR

3-2 (2-2, 0-2, 1-0) Publik:

Domare:

14 feb Slovakien: OAR: 4,025 Brett Iverson, Aleksi Rantala
2018 1-2 Peter Olvecky 17' 0-1 Vladislav Gavrikov 3'    
  2-2 Martin Bakos 18' 0-2 Kirill Kaprizov 5' Skott:

utvisningar:

  3-2 Peter Ceresnak 49 (PP)   19-22 Slovak: 12 min
        OAR: 10 min
         
         
1 omg

USA - Slovenien

2-3 (1-0, 1-0, 0-2, 0-1) Publik:

Domare:

14 feb USA: Slovenien: 3,348 Roman Kaderli, Lukas Kohl Mueller
2018 1-0 Brian O´Neill 18' 2-1 Jan Urbas 46'    
  2-0 Jordan Greenway 33' 2-2 Jan Mursak 59' Skott:

utvisningar:

    2-3 Jan Mursak 61' (O.T.) 36-25 USA: 6 min
        Slovenien: 6 min
         
         
2 omg

USA - Slovakien

2-1 (1-1, 0-0, 1-0) Publik:

Domare:

16 feb USA: Slovakien: 5,652 Olivier, Gouin, Tobias Wehrli
2018 1-0 Ryan Donato 8' (PP) 1-1 Andrej Kudrna 8'    
  2-1 Ryan Donato 43' (PP)   Skott: utvisningar:
      31-22 USA: 4 min
        Slovakien: 10 min
         
         
2 omg

Ryssland - Slovenien

8-2 (2-0, 4-1, 2-1) Publik:

Domare:

16 feb Ryssland: Slovenien: 6,018 Mark Lemelin, Daniel Stricker
2018 1-0 Sergej Mozyakin 19' (PP) 5-1 Jan Mursak 34'    
  2-0 Ilja Kovaltjuk 19' 8-2 Ziga pance 60' Skott: utvisningar:
  3-0 Alexander Barabanov 26' (PP)   34-15 OAR: 8 min
  4-0 Ilja Kablukov 29'     Slovenien: 6 min
  5-0 Kirill Kaprizov 31'      
  6-1 Ilja Kovalchuk 38'      
  7-1 Kirill Kaprizov 42'      
  8-1 Kirill Kaprizov 48'      
         
         
3 omg

OAR - USA

4-0 (1-0, 2-0, 1-0) Publik:

Domare:

17 feb OAR:   6,473 Josef Kubus, Linus Öhlund
2018 1-0  Nikolai Prokhorkin 8'      
  2-0 Nikolai Prokhorkin 23''   Skott:

utvisningar:

  3-0 Ilja Kovaltjuk 40'   26-29 OAR: 10 min
  4-0 Ilja Kovaltjuk 41'     USA: 10 min
         
         
3 omg

Slovenien - Slovakien

3-2 (0-0, 2-1, 0-1, 0-0, 1-0) Publik:

Domare:

18 feb Slovenien: Slovakien: 4,085 Antonin Jerabek, Timothy Mayer
2018 1-0 Blaz Gregorc 21' (PP) 2-1 Milos Bubela 36' (PP)    
  2-0 Anze Kuralt 25' (PP) 2-2 Marcel Hascak 46' Skott:

utvisningar:

    2-3 Ziga Jeglic 65' (avg. straff) 30-25 Slovenien: 4 min
        Slovakien: 8 min
         
         
3 omg

Kanada - Korea

4-0 (1-0, 1-0, 2-0) Publik:

Domare:

18 feb Kanada:   6,038 Jozef Kubus, Daniel Stricker
2018 1-0 Christian Thomas 8'      
  2-0 Eric O´Dell 35'   Skott:

utvisningar:

  3-0 Maxim Lapierre 44'   49-19 Kan: 8 min
  4-0 Gilbert Brule 59' (PP)     Korea: 8 min
         
         
 

                                                                 Grupp C

1 omg

Finland - Tyskland

5-2 (2-1, 2-0, 1-1) Publik:

Domare:

15 feb Finland: Tyskland: 3,695 Olivier Gouin, Jozef Kubus
2018 1-0 Sami Lepistö 4' (PP) 1-1 Brooks Macek 9' (PP)    
  2-1 Mika Pyörälä 16' 4-2 Frank Hordler 42' skott utvisningar:
  3-1 Eeli Tolvanen 38' (PP)   20-24 Fin: 10 min
  4-1 Lasse Kukkonen 39'     Tys: 10 min
  5-2 Joonas Kemppainen 53' (PP)      
         
         
1 omg

Norge - Sverige

0-4 (0-2, 0-0, 0-2) Publik:

Domare:

15 feb   Sverige: 3,961 Roman Gofman, Tobias Wehrli
2018   0-1 Pär Lindholm 6'    
    0-2 Anton Lander 17' skott utvisningar:
    0-3 Dennis Everberg 49' 17-27 Nor: 14 min
    0-4 Mikael Wikstrand 50'   Sve: 12 min
         
         
2 omg

Finland - Norge 

5-1 (1-1, 1-0, 3-0) Publik:

Domare:

16 feb Finland: Norge: 4,180 Jan Hribik, Brett Iverson
2018 1-1 Eeli Tolvanen 17' (PP) 0-1Patrick Thoresen 7' (PP)    
  2-1 Eeli Tolvanen 26'   skott utvisningar:
  3-1 Veli-Matti Savinainen 43'   30-22 Fin: 8 min
  4-1 Sami Lepistö 48' (PP)     Nor: 12 min
  5-1 Sakari Manninen 57'      
         
         
         
2 omg

Sverige - Tyskland

1-0 (1-0, 0-0, 0-0) Publik:

Domare:

16 feb Sverige:   3,077 Timothy Mayer, Konstantin Olenin
2018 1-0 Viktor Stålberg 2'      
      skott utvisningar:
      26-28 Sve: 10 min
        Tys: 6 min
         
         
3 omg

Tyskland - Norge

2-1 (0-0, 1-0, 0-1, 0-0, 1-0) Publik:

Domare:

18 feb Tyskland: Norge: 5,534 Mark Lemelin, Anssi Salonen
2018 1-0 Patrick Hager 33' (PP) 1-1 Alexander Reichenberg 46'    
  2-1 Patrick Hager 65' (avg. straff)   skott utvisningar:
      38-29 Tys. 10 min
        Nor: 55 min ( 2 x 20 min)
         
         
3 omg

Sverige - Finland

3-1 (1-0, 0-1, 2-0) Publik:

Domare:

18 feb Sverige: Finland: 3,861 Olivier Gouin, Antonin Jerabek
2018 1-0 Anton Lander 15' 1-1 Joonas Kemppainen 22'    
  2-1 Patrik Zackrisson 49'   skott utvisningar:
  3-1 Oscar Möller 60' (ENG)   23-19 Sve: 10 min
        Fin: 14 min
         
         

 

 

kvartsfinaler

     

Match om 3:dje pris

 
21 feb Tjeckien - USA 3-2   24 feb Tjeckien - Kanada 4-6
21 feb OAR - Norge          
21 feb Kanada - Finland 1-0        
21 feb Sverige - Tyskland 3-4    

Final

 
             
 

semifinaler

    25 feb OAR - Tyskland

4-3 (ef. förl.)

23 feb Tjeckien - OAR 0-3        
23 feb Kanada - Tyskland 3-4        
             

 

                                                         Slutspelsmatcherna i OS 2018

kvartsfinal

Tjeckien - USA

3-2 (1-1, 1-1, 0-0, 0-0, 1-0) Publik:

Domare:

21 feb Tjeckien: USA: 2,048 Olivier Gouin, Linus Öhlund
2018 1-1 Jan Kolar 16' 0-1 Ryan Donato 7'    
  2-1 Tomas Kundratek 29' 2-2 Jim Slater 31' (S.H) skott utvisningar:
  3-2 Petr Koukal 70' (avg. straff)   29-20 Tje. 10 min
        USA: 8 min
         
         
kvartsfinal

OAR - Norge

6-1 (3-0, 2-1, 1-0) Publik:

Domare:

21 feb OAR: Norge 3,533 Jan Hribik, Timothy Mayer
2018 1-0 Mikhail Grigorenko 9' 3-1 Alexander Bonsaksen 28'    
  2-0 Nikita Gusev 14' (PP)   skott utvisningar:
  3-0 Vjatjeslav Voinov 20'   32-14 OAR: 10 min
  4-1 Sergej Kalinin 29' (PP)     Norge: 10 min
  5-1 Nikita Nesterov 34' (PP)      
  6-1 Ivan Telegin 54'      
         
         
kvartsfinal

Kanada - Finland

1-0 (0-0, 0-0, 1-0) Publik:

Domare:

21 feb Kanada:   2,265 Antonin Jerabek, Konstantin Olenin
2018 1-0 Maxim Noreau 41'      
      skott utvisningar:
      30-21 Kan: 4 min
        fin: 4 min
         
         
kvartsfinal

Sverige - Tyskland

3-4 (0-2, 0-0, 3-1, 0-1) Publik:

Domare:

21 feb Sverige: Tyskland: 2,092 Mark Lemelin, Aleksi Rantala
2018 1-2 Anton Lander 47' 0-1 Christian Ehrhoff 14' (PP)    
  2-3 Patrik Hersley 50' (PP) 0-2 Marc Nobels 15' skott utvisningar:
  3-3 Mikael Wikstrand 52' 1-3 Dominik Kahun 49' 34-25 Sve: 4 min
    3-4 Patrick Reimer 62' (ö.t)   Tys: 6 min
         
         
semifinal

Tjeckien - OAR

0-3 (0-0, 0-2, 0-1) Publik:

Domare:

23 feb   OAR: 4,330 Brett Iverson, Mark Emelin
2018   0-1 Nikita Gusev 28'    
    0-2 Vladislav Gavrikov 29' skott utvisningar:
    0-3 Ilja Kovalchuk 60' (ENG) 31-22 Tje: 6 min
        OAR: 10 min
         
         
semifinal

Kanada - Tyskland

3-4 (0-1, 1-3, 2-0) Publik:

Domare:

23 feb Kanada: Tyskland: 4,057 Jozef Kubus, Timothy Mayer
2018 1-3 Gilbert Brule 29' 0-1 Brooks Macek 15' (PP)    
  2-4 Mat Robinson 43' 0-2 Matthias Plachta 24' skott utvisningar:
  3-4 Derek Roy 50' (PP) 0-3 Frank Mauer 27' 31-15 Kan: 35 min (1 matchstraff)
    1-4 Patrick Hager 33' (PP)   Tys: 16 min
         
         
3:e pris

Tjeckien - Kanada

4-6 (1-3, 0-0, 3-3) Publik:

Domare:

24 feb Tjeckien: Kanada: 4,807 Timothy Mayer, Konstantin Olenin
2018 1-1 Martin Ruzicka 10' 0-1 Andrew Ebbett 9' (PP)    
  2-4 Jan Kovar 47' 1-2 Chris Kelly 10' skott utvisningar:
  3-6 Roman Cervenka 57' 1-3 Derek Roy 16' 34-26 Tje: 4 min
  4-6 Roman Cervenka 58' 1-4 Andrew Ebbett 46'   Kan: 6 min
    2-5 Chris Kelly 50'    
    2-6 Wojtek Wolski 56'    
         
         
Final

OAR - Tyskland

  Publik:

Domare:

25 feb OAR: Tyskland: 5,075 Mark Lemelin, Aleksi Rantala
2018 1-0 Vjatjeslav Voinov 20' 1-1 Felix Schutz 30'    
  2-1 Nikita Gusev 54' 2-2 Dominik Kahun 54' skott utvisningar:
  3-3 Nikita Gusev 60' 2-3 Jonas Muller 57' 30-25 OAR: 4 min
  4-3 Kirill Kaprizov 70' (PP)  (O.T)     Tys: 6 min
         
         

                                                     Poängligan OS 2018   

 

nr

spelare

Land

Ma Mål assist po utv +/-
1 91) Nikita Gusev OAR 6 4 8 12 4 7
2 77) Kirill Kaprizov OAR 6 5 4 9 2 7
3 20) Eeli Tolvanen Finland 5 3 6 9 4 1
4 71) Ilja Kovalchuk OAR 6 5 2 7 4 5
5 50) Patrick Hager Tyskland 7 3 4 7 4 -3
6 56) Maxim Noreau Kanada 6 2 5 7 0 3
7 9) Derek Roy Kanada 6 2 5 7 8 -2
8 67) Linus Omark Sverige 4 0 7 7 0 6
9 16) Ryan Doanto USA 5 5 1 6 2 -1
10 39) Jan Mursak Slovenien 4 3 3 6 0 -1
11 27) Petri Kontiola Finland 5 2 4 6 6 1
12 26) Vjatjeslav Voinov OAR 6 2 4 6 4 9
13 13) Pavel Datsyuk OAR 6 0 6 6 0 8
14 44) Pius Suter Schweiz 4 3 2 5 0 4
15 43) Jan Kovar Tjeckien 6 3 2 5 2 2
16 62) Michael Repik Tjeckien 6 3 2 5 0 2
17 18) Sami Lepistö Finland 5 2 3 5 4 4
18 72) Dominik Kahun Tyskland 7 2 3 5 2 0
19 10) Andres Ambuhl Schweiz 4 0 5 5 2 1
20 23) Troy Terry USA 5 0 5 5 4 2
                   

                      Bästa spelare i OS 2018

     
Målvakt Danny aus den Birken Tyskland
Back Vjatjeslav Voinov OAR
Forward Nikita Gusev OAR
     
  Mest värdefulla spelare  
  Ilja Kovalchuk OAR
     
     

                             All Star Team OS 2018

     
Målvakt Vasilij Koscechkin OAR
Back Maxim Noreau Kanada
Back Vjatjeslav Voinov OAR
Forward Ilja Kovalchuk OAR
Forward Pavel Datsyuk OAR
Forward Eeli Tolvanen Finland
     

 

Spelarstatstik OS 2018