Channel One Cup  17-20 december 2020

 

Channel One Cup 2020

     
17 dec Finland - Tjeckien 4-3 0 VTB Ice Palace Arena,  Moskva
17 dec Sverige - Ryssland 3-4 (str.) 2,000 VTB Ice Palace Arena,  Moskva
19 dec Finland - Sverige 1-4 0 VTB Ice Palace Arena,  Moskva
19 dec Ryssland - Tjeckien 4-1 3,021 VTB Ice Palace Arena,  Moskva
20 dec Tjeckien - Sverige 4-1 0 VTB Ice Palace Arena,  Moskva
20 dec Ryssland - Finland

5-1

  VTB Ice Palace Arena,  Moskva
         

 

  Tabell sp.ma v o f ötv ötf mål po  
1 Ryssland 3 2 0 0 1 0 13-5 8  
2 Sverige 3 1 0 1 0 1 8-9 4  
3 Finland 3 1 0 2 0 0 8-9 3  
4 Tjeckien 3 1 0 2 0 0 6-12 3  
                     

 

 

Finland - Tjeckien

4-3 (2-1, 2-2, 0-0) Publik:

Domare:

17 dec Finland: Tjeckien:   Jurij Oskirko, Sergej Yudakov
2020 1-0 Tony Sund 4' 1-1 Lukas Jasek 13'    
  2-1 Mikael Ruohomaa 18' (PP) 3-2 Dominik Lakatos 23' Skott:

utvisningar:

  3-1 Jere Karjalainen 23' Dmitrij Jaskin 35' 30-22 Fin: 12 min
  4-2 Otso Rantakari 34' (PP)     Tje: 8 min
         
         
 

Sverige - Ryssland

3-4 (0-0, 1-1, 2-2, 0-0, 0-1) Publik:

Domare:

17 dec Sverige: Ryssland: 2,000 Roman Gofman, Evgeny Romasko
2020 1-0 Pontus Åberg 25' 1-1 Andrej Kuzmenko 35'    
  2-1 Emil Pettersson 47' 2-2 Nikita Soshnikov 50' Skott:

utvisningar:

  3-3 Emil Larsson 56' 2-3 Vadim Shipachyov 51' (PP) 22-30 Sve: 8 min
    3-4 Andrej Kuzmenko (avg. straff)   Rys: 8 min
         
         
 

Finland - Sverige

1-4 (0-0, 0-2, 1-2) Publik:

Domare:

19 dec Finland: Sverige: 0 Roman Gofman, Sergej Morozov
2020 1-3 Teemu Turunen 57' (PP) 0-1 Oscar Lindberg 30' (PP)    
    0-2 Oscar Lindberg 38' Skott:

utvisningar:

    0-3 Jesper Frödén 48' 21-21 Sve: 4 min
    1-4 Mario Kempe 60' (ENG)   Sve: 12 min
         
         
 

Ryssland - Tjeckien

4-1 (2-1, 0-0, 2-0) Publik:

Domare:

19 dec Ryssland: Tjeckien:   Evgeny Romasko, Denis Naumov
2020 1-0 Anton Burdasov 7' 2-1 Lukas Sedlak 16'    
  2-0 Andrej Kuzmenko 10'   Skott:

utvisningar:

  3-1 Maxim Mamin 41'   23-33 Rys: 8 min
  4-1 Maxim Mamin 58' (ENG)     Tje: 22 min (1x10)
         
         
 

Tjeckien - Sverige

4-1 (0-1, 3-0, 1-0)  Publik:

Domare:

20 dec Tjeckien: Sverige: 0 Sergej Morozov, Sergej Yudakov
2020 1-1 Radan Lenc 25' 0-1 Jonatan Berggren 13' (PP)    
  2-1 Matej Blumel 36'   Skott:

utvisningar:

  3-1 Daniel Gazda 40'   24-31 Tje: 10 min
  4-1 Pavel Pycha 56'     Sve: 2 min
         
         
         
 

Ryssland - Finland

5-1 (1-0, 2-1, 2-0)  Publik:

Domare:

20 dec Ryssland: Finland:   Jurij Oskirko, Denis Naumov
2020 1-0 Vadim Shipachyov 14' 3-1 Harri Pesonen 37'    
  2-0 Dmitrij Voronkov 24'   Skott:

utvisningar:

  3-0 Dmitrij Voronkov 29'   22-19 Rys: 2 min
  4-1 Pavel Karnaukhov 59'  (SH), (ENG)     Fin: 4 min
  6-1 Andrej Kuzmenko 60'      
         
         

                             Poängligan Channel One Cup 2020   

  Nr  

 

sp. ma mål assist po utv.min +/-  
1                    
2                    
3                    
4                    
5                    
6                    
7                    
8                    
9                    
10                    
                     

 

                             Sveriges lag i Channel One Cup 2020

  Målvakter

klubb

född Ma sp.ma sog so GA GAA s %
30) Anders Lindbäck Jokerit, Helsingfors 1988 2 2          
35) Magnus Hellberg SKA St. Petersburg 1991 2 1          
                     
  Backar

klubb

född Ma mål assist po utv.min +/-  
3) Klas Dahlbeck CSKA Moskva 1991 3 0 1 1 2    
5) Oscar Fantenberg SKA Petersburg 1991 3 0 1 1 4    
20) Lawrence Pilut Traktor Tjeljabinsk 1990 3 0 0 0 2    
32) Lukas Bengtsson SKA St. Petersburg 1994 3 0 0 0 2    
50) Viktor Lööv Jokerit, Helsingfors 1992 2 0 0 0 2    
52) Philip Holm Metallurg Magnitogorsk 1991 2 0 1 1 2    
64) Jonathan Pudas Jokerit Helsingfors 1993 2 0 0 1      
                     
  Forwards

klubb

född Ma mål assist po utv.min +/-  
12) Jacob Berglund Traktor Tjeljabinsk 1991 3 0 0 0 0    
14) Emil Pettersson Växjö Lakers HC 1994 3 1 1 2 0    
19) Oscar Lindberg Dynamo Moskva 1991 2 2 0 2 0    
24) Andreas Wingerli Skellefteå AIK 1997 3 0 1 1 0    
28) Jesper Frödén Skellefteå AIK 1994 3 1 0 1 2    
29) Mario Kempe CSKA Moskva 1988 3 1 2 3 4    
36) Emil Larsson Örebro HK 1993 3 1 0 1 0    
48) Jonatan Berggren Skellefteå AIK 2000 3 1 0 1 0    
59) Linus Johansson HK Sochi 1992 2 0 0 0 0    
67) Pontus Åberg Traktor Tjeljabinsk 1993 3 1 2 3 0    
70) Dennis Rasmussen Metallurg Magnitogorsk 1990 3 0 2 2 0    
81) Fredrik Karlström Växjö Lakers HC 1998 2 0 0 0 0    
91) Magnus Pääjärvi-Svensson Lokomotiv Jaroslav 1991 3 0 1 1 2    
                     
                     
  Head Coach: Johan Garpenborg                
  Assistant Coach: Marcus Ragnarsson                
  Assistant Coach: Markus Åkerblom                
  Team Manager Martin Lundby