Channel One Cup  12-15 december 2019

 

Channel One Cup 2019

     
12 dec Tjeckien - Finland 4-3 (o.t) 6,988 LOGSPEED CZ Arena, Plzen
12 dec Ryssland - Sverige 3-4 11,719 CSKA Arena, Moskva
14 dec Finland - Sverige 5-1 4,718 CSKA Arena, Moskva
14 dec Ryssland - Tjeckien 4-3 (str.) 11,699 CSKA Arena, Moskva
15 dec Sverige - Tjeckien 3-1 9,178 CSKA Arena, Moskva
15 dec Ryssland - Finland

2-0

67,877 Gazprom, Arena St. Petersburg
         

 

  Tabell sp.ma v o f ötv ötf mål po  
1 Sverige 3 2 0 1 0 0 8-9 6  
2 Ryssland 3 1 0 1 1 0 9-7 5  
3 Finland 3 1 0 1 0 1 8-7 4  
4 Tjeckien 3 0 0 1 1 1 8-10 3  
                     

 

 

Tjeckien - Finland

4-3 (3-1, 0-0, 0-2, 1-0) Publik:

Domare:

12 dec Tjeckien: Finland: 6,988 Linus Öhlund, Mikael Sjöqvist
2019 1-0 Martin Zatovic 6' (PP) 2-1 Hannes Björninen 13'    
  2-0 Jiri Sekac 10' 3-2 Juho Lammikko 52' Skott:

utvisningar:

  3-1 Lukas Sedlak 18' 3-3 Veli-Matti Savinainen 60'  26-23 Tje: 4 min
  4-3 Lukas Sedlak 61' (o.t)     Fin: 2 min
         
         
 

Ryssland - Sverige

3-4 (0-2, 1-1, 2-1) Publik:

Domare:

12 dec Ryssland: Sverige: 11,719 Lassi Heikkinen, Kristian Vikman
2019 1-3 Vadim Shipachyov 37' 0-1 André Petersson 4' (PP)    
  2-3 Kirill Kaprizov 52' 0-2 Daniel Brodin 12' Skott:

utvisningar:

  3-4 Kirill Kaprizov 54' (PP= 0-3 Malte Strömwall 22' 42-16 Rys: 6 min
    2-4 Daniel Zaar 53'   Sve: 14 min
         
    Mv: Lars Johansson 92,86    
         
         
 

Finland - Sverige

5-1 (0-0, 2-1, 3-0) Publik:

Domare:

14 dec Finland: Sverige: 4,718 Sergei Morozov, Ivan Fateev
2019 1-1 Jesse Puljujärvi 30' (PP) 0-1 Daniel Brodin 24'    
  2-1 Jere Karjalainen 37' (PP)   Skott:

utvisningar:

  3-1 Miro Aaltonen 56'   26-35 Fin: 8 min
  4-1 Valtteri Puustinen 58' Mv: Adam Reideborn 84,00 %   Sve: 10 min
  5-1 Frans Tuohimaa 59' (ENG)      
   Tuohima (Finlands målvakt)      
         
         
 

Ryssland - Tjeckien

4-3 (2-0, 0-2, 1-1, 0-0, 1-0) Publik:

Domare:

14 dec Ryssland: Tjeckien: 11,699 Lassi Heikkinen, Kristian Vikman
2019 1-0 Andrei Kuzmenko 3' 2-1 Jakub Krejcik 22'    
  2-0 Mikhail Grigorenko 18' 2-2 Tomas Filippi 36' Skott:

utvisningar:

  3-3 Igor Ozhiganov 49' 2-3 Hynek Zahorna 48' 26-35 Rys: 6 min
  4-3 Vladimir Tkachyov (avg. str.)     Tje. 6 min
         
         
 

Sverige - Tjeckien

3-1 (0-0, 2-0, 1-1) Publik:

Domare:

15 dec Sverige: Tjeckien: 9,178 Sergei Morozov, Ivan Fateev
2019 1-0 Dennis Rasmussen 21' 2-1 Hynek Zohorna 49' (PP)    
  2-0 Malte Strömwall 27' (PP)   Skott:

utvisningar:

  3-1 Dennis Rasmussen 60' (ENG)   27-22 Sve: 8 min
        Tje: 4 min
  Mv: Lars Johansson 95,45 %      
         
         
 

Ryssland - Finland

2-0 (1-0, 0-0, 1-0) Publik:

Domare:

15 dec Ryssland:   67,877 Daniel Prazak, Robin Sir
2019 1-0 Anton Slepyshev 2'      
  2-0 Anton Slepyshev 58'   Skott:

utvisningar:

      17-25 Rys: 2 min
        Fin: 4 min
         
         

                                        Poängligan Channel One Cup 2019   

  Nr  

 

sp. ma mål assist po utv.min +/-  
1 39 Jesse Puljujärvi Finland 3 1 3 4 0 2  
2 87 vadim Shipachyov Ryssland 3 1 3 4 2 2  
3 45 Lukas Sedlak Tjeckien 3 3 0 3 2 1  
4 70 Dennis Rasmussen Sverige 3 2 1 3 0 2  
5 58 Anton Slepyshev Ryssland 3 2 1 3 0 1  
6 15 Miro Aaltonen Finland 2 1 2 3 0 0  
7 20 Hynek Zohorna Tjeckien 2 2 0 2 0 0  
8 34 Daniel Brodin Sverige 3 2 0 2 0 2  
9 77 Kirill Kaprizov Ryssland 3 2 0 2 2 0  
10 88 Malte Strömwall Sverige 3 2 0 2 4 -2  
11 22 Martin Zatovic Tjeckien 2 1 1 2 0 0  
  19 Vladimir Tkachyov Ryssland 2 1 1 2 0 1  
13 25 Mikhail Grigorenko Ryssland 3 1 1 2 0 1  
  96 Andrej Kuzmenko Ryssland 3 1 1 2 0 0  
15 41 Tomas Filippi Tjeckien 3 1 1 2 0 -3  
16 64 Jiri Sekac Tjeckien 3 1 1 2 2 -1  
17 25 Jere Karjalainen Finland 3 1 1 2 2 0  
18 22 André Petersson Sverige 3 1 1 2 4 -1  
                     

                                            Sveriges lag i Channel One Cup 2019

  Målvakter

klubb

född Ma sp.ma sog so GA GAA s %
31) Lars Johansson CSKA Moskva 1987 3 2 64 0 4 2,00 93,75
39) Adam Reideborn Ak Bars, Kazan 1992 3 1 25 0 4 4,05 84,00
                     
  Backar

klubb

född Ma mål assist po utv.min +/-  
3) Klas Dahlbeck CSKA Moskva 1991 3 0 0 0 0 0  
6) Mikael Wikstrand Ak Bars, Kazan 1993 2 0 0 0 0 -1  
7) Henrik Tömmernes Geneve-Servette HC 1990 3 0 1 1 2 1  
13) Niklas Hansson Rögle BK 1995 2 0 1 1 2 -1  
17) Emil Johansson HV 71 1996 2 0 1 1 0 2  
50) Viktor Lööv Jokerit, Helsingfors 1992 3 0 2 2 0 2  
52) Arvid Lundberg Skellefteå AIK 1994 2 0 0 0 0 0  
55) Calle Andersson SC Bern 1994 2 0 0 0 0 -3  
                     
  Forwards

klubb

född Ma mål assist po utv.min +/-  
22) André Petersson Dynamo Moskva 1990 3 1 1 2 4 -1  
25) Gustav Rydahl (d) Färjestads BK 1994 3 0 0 0 4 0  
33) Michael Lindqvist  (spelade inte) Färjestads BK 1994 0            
34) Daniel Brodin HC Fribourg Gottéron 1990 3 2 0 2 0 2  
51) Emil Sylvegård IF Malmö Redhawks 1993 3 0 1 1 2 2  
59) Linus Johansson Färjestads BK 1992 2 0 0 0 4 0  
61) Markus Ljungh Admiral Vladivostok 1991 2 0 0 0 0 -3  
63) Fredrik Händemark IF Malmö Redhawks 1993 3 0 1 1 2 2  
67) Leon Bristedt Rögle BK 1995 3 0 0 0 0 0  
70) Dennis Rasmussen Metallurg Magnitogorsk 1990 3 2 1 3 0 2  
72) Daniel Zaar Rögle BK 1994 3 1 0 1 0 1  
86) Mathias Bromé Örebro HK 1994 2 0 0 0 0 0  
88) Malte Strömwall HC Sochi 1994 3 2 0 2 4 -3  
91) Magnus Pääjärvi-Svensson Lokomotiv Jaroslav 1991 3 0 1 1 0 -2  
                     
                     
                     
  Head Coach: Johan Garpenborg                
  Assistant Coach: Marcus Ragnarsson                
  Assistant Coach: Markus Åkerblom                
  Team Manager Putte Köhler